HIGH SCHOOL FOOTBALL:  SEP 04 Perrysburg at Anthony Wayne

Perrysburg quarterback Christian Gulgin runs with the ball during the third quarter of a game against Anthony Wayne on September 4, 2020 at Anthony Wayne High School in Whitehouse, Ohio.

FINDLAY — The 2020 All-Northwest District football teams, as selected by an Ohio Prep Sportswriters Association media panel from the district.

DIVISION I

First team

Offense

Perrysburg, 5-11, 185, sr.; Kaleb Wannamaker, Start, 5-11, 150, sr.

Linemen- Cade Zimmerly, Perrysburg, 6-1, 260, sr.; Xavier Wolf, Perrysburg, 6-3, 270, sr.

Running backs- Connor Walendzak, Perrysburg, 5-11, 195, so.

Quarterback- Christian Gulgin, Perrysburg, 6-1, 190, sr.

Kicker- Jax Hudson, Perrysburg, 5-9, 150, sr.

Defense

Linemen- Ryan Musgrove, Perrysburg, 6-0, 215, sr.; Owen Francis, Perrysburg, 6-0, 215, sr.

Linebackers- Jack Higgins, Perrysburg, 6-2, 220, sr.; Zane Zaborowski, Perrysburg, 6-0, 215, sr.

Defensive backs- Cameron Darrington, Perrysburg, 6-1, 185, sr.; Kanyon Gagich, Perrysburg, 6-0, 195, jr.

Punter- Max Roth, Findlay, 6-0, 160, jr.

Offensive Player of the Year: Connor Walendzak, Perrysburg.

Defensive Player of the Year: Jack Higgins, Perrysburg.

Lineman of the Year: Cade Zimmerly, Perrysburg.

Coach of the Year: Matt Kregel, Perrybsurg.

DIVISION II

First team

Offense

Ends- Thomas Zsiros, Toledo St. John’s, 6-3, 200, sr.; Tae’Shaun Johnson, Toledo Central Catholic, 5-11, 190, sr.; Bryson Hammer, Fremont Ross, 5-10, 160, so.; Anthony Vann, Fremont Ross, 6-1, 185, so.

Linemen- Chris Sennett, Toledo Central Catholic, 6-3, 280, sr.; Ethan Green, Fremont Ross, 6-7, 255, jr.; Evan White, Whitehouse Anthony Wayne, 6-4, 250, jr.; E.J. Johnson, Toledo St. Francis, 6-6, 245, sr.; Jack Bauer, Whitehouse Anthony Wayne, 6-4, 240, jr.

Running backs- Prentiss Reasonover, Toledo Central Catholic, 5-11, 205, sr.; Steven McCoy, Toledo St. Francis, 5-10, 190, jr.; Charles Reninger, Whitehouse Anthony Wayne, 6-0, 205, sr.

Quarterback- Brady Lichtenberg, Toledo St. John’s, 6-2, 190, sr.; Kaden Holmes, Fremont Ross, 5-10, 160, so.

Kicker- Cole Tishler, Toledo Central Catholic, 6-0, 190, jr.

Defense

Linemen- Charlie Morehead, Toledo St. Francis, 6-2, 285, sr.; Rayshawn Galloway, Toledo Bowsher, 6-3, 200, sr.; Ty Cobb, Oregon Clay, 6-2, 225, jr.

Linebackers- Chris Jackson, Toledo Central Catholic, 6-2, 210, jr.; Adam Miller, Whitehouse Anthony Wayne, 6-0, 205, sr.; Carson Clark, Fremont Ross, 6-1, 235, sr.; Bryce Kahl, Whitehouse Anthony Wayne, 5-11, 175, jr.

Defensive backs- Da’Shun Tanner, Toledo Central Catholic, 5-10, 175, sr.; Chase Saneholtz, Whitehouse Anthony Wayne, 6-0, 190, sr.; Shy’Twan James, Toledo Central Catholic, 6-2, 180, sr.; K.J. Dunston, Toledo St. Francis, 6-0, 180, sr.; Andrew Naugle, Oregon Clay, 5-9, 200, sr.

Punter- Alex Kasee, Sylvania Northview, 5-10, 140, so.

Offensive Player of the Year: Prentiss Reasonover, Toledo Central Catholic.

Defensive Player of the Year: Da’Shun Tanner, Toledo Central Catholic.

Lineman of the Year: Ethan Green, Fremont Ross.

Coach of the Year: Chad Long, Fremont Ross.

Second team

Offense

Ends- Charles Green, Toledo St. Francis, 6-5, 190, jr.; Joe Petro, Toledo St. Francis, 6-4, 225, sr.; Evan Ray, Whitehouse Anthony Wayne, 6-3, 175, jr; J’Shun Rushing, Toledo Central Catholic, 6-2, 175, sr.

Linemen- Alex Butler, Toledo Central Catholic, 6-1, 250, sr.; Martieon Adams, Toledo Central Catholic, 6-3, 260, jr.; Markeith Woodmore, Toledo Waite, 6-1, 285, sr.; London Johnson, Fremont Ross, 6-3, 325, jr.

Running backs- Carson Toth, Toledo St. John’s, 5-10, 200, sr.; Jordan Pettaway, Oregon Clay, 5-8, 175, jr.; Aidan Schmidt, Sylvania Northview, 5-10, 195, jr.; Caleb Rowell, Toledo Bowsher, 5-11, 185, jr.

Quarterback- Bishop Vargas, Toledo central Catholic, 5-11, 165, sr.; Dayven Kizer, Toledo St. Francis, 6-2, 190, sr.

Kicker- Travis Kenner, Toledo St. Francis, 5-9, 160, so.

Defense

Linemen- Dylan Fisher, Toledo Central Catholic, 6-1, 240, jr.; John Madden, Toledo St. John’s, 6-3, 250, sr.; Aidan Swartz, Sylvania Northview, 6-4, 240, sr.

Linebackers- Giovanni DeSantis, Toledo Central Catholic, 5-11, 220, sr.; Antwaan Ellison, Holland Springfield, 5-10, 190, sr.; Blaise Beier, Toledo St. John’s, 6-0, 187, sr.; Morrell Jordan, Toledo Waite, 6-0, 205, sr.

Defensive backs- Kalijah Alejandro, Fremont Ross, 5-10, 150, jr.; Jeffrey Mold Whitehouse Anthony Wayne, 6-1, 170, jr.; Nikolas Heslet, Toledo Waite, 6-2, 175, sr.

Punter- Garrett Lopez, Toledo St. Francis, 5-11, 175, jr.

Honorable mention: Drew Sellers, Sylvania Northview; Khayson Rhatcliffe, Toledo Bowsher; Omarion Murray, Toledo Bowsher; John Black, Toledo Bowsher; Acarion Belmon, Toledo Bowsher; Jaedyn McKinstry, Toledo St. John’s; Jayven Boose, Toledo Waite; Adrien Brown, Toledo Waite; Jaiden Cope, Toledo Waite; Jacob Copley, Whitehouse Anthony Wayne; T.J. Winston, Whitehouse Anthony Wayne.

DIVISION III

First team

Offense

Ends- Ethan Phillips, Norwalk, 6-1, 185, sr.; LJ Reaves, Tiffin Columbian, 6-3, 180, sr.

Linemen- Michael McDole, Tiffin Columbian, 6-3, 300, sr.; Bryan Ward, St. Marys Memorial, 6-0, 285, sr.; Dylan Harmon, Elida, 6-0, 265, sr.; Kristian Gehrisch, Ashland, 6-4, 295, sr.

Running backs- Kesean Jackson, Tiffin Columbian, 5-8, 165, jr.; Ethan Hartley, Ashland, 5-11, 190, sr.

Quarterbacks- Declan Rohr, Ashland, 6-1, 175, sr.; Eli Brown, Bowling Green, 5-9, 170, sr.

Kicker- Garrison Smith, Norwalk, 5-10, 170, sr.

Defense

Linemen- Jake Bever, Ashland, 6-1, 265, sr.; Hunter Fultz, St. Marys Memorial, 6-0, 260, sr.; Keith Houser, Wapakoneta, 6-0, 250, sr.

Linebackers- Jakob Beverly, Ashland, 6-1, 215, sr.; Brody Conley, Tiffin Columbian, 5-9, 199, jr.; Nathan Barrett, Mansfield Madison, 6-0, 194, sr.

Backs- Aveon Grose, Mansfield Senior, 6-1, 185, jr.; Ryan Jackson, Bowling Green, 6-2, 180, jr.; Tanner Howell, St. Marys Memorial, 5-10, 185, jr.; Wayne Cosper, Woodward, 5-11, 160, sr.

Punter- Brandon Bowers, St. Marys Memorial, 6-3, 175, jr.

Offensive Player of the Year: Ethan Phillips, Norwalk

Defensive Player of the Year: Jakob Beverly, Ashland.

Lineman of the Year: Michael McDole, Tiffin Columbian.

Coach of the Year: Dirk Conner, Bowling Green.

Second team

Offense

Ends- Myles Bradley, Mansfield Senior, 6-2, 210, jr.; Landon McFrederick, 5-11, 150, so. Ashland.

Linemen- Kenneth Searcy, Toledo Rogers, 5-10, 230, jr.; Joaquin Gaines, Woodward, 6-3, 215, jr.

Running backs- Jaxson Silliman, Celina, 6-1, 185, sr.; Andrew Etzkorn, Elida, 5-11, 170, sr.

Quarterbacks- Garrett Chapin, Norwalk, 6-4, 210, sr.; Larkin Henderson, Elida, 6-0, 180, so.

Defense

Linemen- Kasean Hatlay, Tiffin Columbian, 5-10, 207, sr.; Jakob Stebel, Norwalk, 6-1, 220, sr.; Tarez Russell, Elida, 6-3, 230, sr.

Linebackers- Alex Harkness, Lexington, 6-1, 185, sr.; Seth Miller, Mansfield Senior, 5-10, 180, sr.; Nick Harshman, Southview, 5-11, 205, sr.

Backs- Isaiah Sweeny, Rogers, 6-0, 170, jr.; Jayden Irons, Elida, 6-1, 155, jr.; Noah Ambos, Wapakoenta, 6-0, 180, sr.

Honorable mention: Christian Kuhlwein, Bowling Green; Cayden Seither, Bowling Green; Cam Young, Southview; Shonjae Gibson, Rogers; Emmett Smith, Rogers; Daniel Thompson, Rogers; Chase Jacobs, St. Marys Memorial; Stash Patterson, St. Marys Memorial; Ethan Wedding, St. Marys Memorial; Trace Mabry, St. Marys Memorial; Brandon Paul, St. Marys Memorial; Corbin Green, Lexington; Hudson Moore, Lexington; Shawn Prendergast, Lexington; Brayden Stoots, Lexington; Mekhi Bradley, Mansfield Senior; Malachi Mays, Mansfield Senior; Isaac Brooks, Mansfield Madison; Jayden Jones, Ashland; Kadin Schmitz, Ashland; Oliver Maloney, Norwalk; Drew Shope, Norwalk; Daniel Traczek, Norwalk; Ja’Vaontre’ Roldan, Sandusky; Michael Pisarsky, Sandusky; Nate’ Abbott, Sandusky; Damarion Dennison, Sandusky; Michael Franklin, Sandusky; Dyllon Pollard, Sandusky.

DIVISION IV

First team

Offense

Ends- Richie Delaney, Huron, 6-1, 180, sr.; Blaine Bowman, Shelby, 6-0, 170, jr.; Jamari Croom, Rossford, 6-3, 185, sr.; Jayden Cornell, Kenton, 6-0, 180, sr.; Titus Rohrer, Bryan, 6-6, 245, sr.

Linemen- Trenton Mominee, Clyde, 5-9, 260, sr.; Andrew Neate, Milan Edison, 6-2, 212, sr.; Camden Walter, Shelby, 6-3, 285, sr.; Bruce Swinhart, Bellville Clear Fork, 6-3, 260, sr.; Turner Witten, Van Wert, 6-0, 225, jr.; Jack Shema, Wauseon, 6-0, 222, sr.

Running backs- Owen Fisher, Shelby, 5-7, 180, sr.; Aiden Hayward, Milan Edison, 5-9, 193, sr.; Michael Daniels, Clyde, 6-0, 192, jr.

Quarterbacks- Owen Treece, Van Wert, 5-11, 190, sr.; Blaine Huston, Kenton, 6-0, 170, sr.; Keegan Ray, Bellevue, 6-2, 180, sr.; Ethan Snyder, Ontario, 5-9, 160, sr.

Kicker- Dominic Pittman, Galion, 6-1, 175, sr.

Defense

Linemen- Gavin Linkous, Rossford, 6-2, 240, jr.; Collin Corapi, Bellevue, 5-10, 188, sr.; Remington Norman, Clyde, 5-9, 208, jr.; JJ Holiday, Huron, 5-10, 155, sr.; Nathan Zehner, Shelby, 5-11, 210, sr.; Jonathan Nagel, Ontario, 6-5, 205, sr.

Linebackers- Dillon Overmyer, Clyde, 5-11, 203, jr.; Carson Ingram, Shelby, 6-0, 205, sr.; Brayden Eckels, Galion, 6-2, 200, sr.; Zach Heintz, Kenton, 6-0, 195, jr.; Isaac Wilson, Wauseon, 6-2, 220, sr.

Backs- Max Ray, Bellevue, 5-11, 175, so.; Grant Ott, Milan Edison, 6-1, 143, sr.; Jacob Lamb, Huron, 6-2, 180, sr.; Andre Hill, Shelby, 6-0, 165, jr.; Brady Tedrow, Bellville Clear Fork, 6-0, 185, sr.; Joshua Mack, Napoleon, 6-4, 193, jr.

Punter- Marshall Shepherd, Shelby, 6-2, 170, jr.

Offensive Player of the Year: Owen Treece, Van Wert.

Defensive Player of the Year: Collin Corapi, Bellevue.

Lineman of the Year: Camden Walter, Shelby.

Coach of the Year: Keith Recker, Van Wert; Chris Miller, Ontario.

Second team

Offense

Ends- Brady Wilson, Clyde, 6-1, 180, sr.; Griffin Shaver, Ontario, 6-1, 160, sr.; Dru Johnson, Kenton, 6-0, 180, sr.; Jude Armstrong, Wauseon, 6-1, 170, so.; Jonas Tester, Wauseon, 6-2, 165, jr.

Linemen- Lincoln Claus, Bellevue, 6-2, 230, so.; Jake Koba, Huron, 5-11, 275, sr.; Walker Britt, Clyde, 6-1, 233, jr.; Jacob Eldridge, Shelby, 6-1, 270, sr.; Christian Robinette, Galion, 6-2, 235, sr.; Nick Walker, Rossford, 6-6, 285, sr.

Running backs- Nate Jackson, Van Wert, 5-10, 185, jr.; Michael Chipps, Napoleon, 5-9, 180, jr.;

Quarterbacks- Cole Parker, Huron, 6-0, 175, sr.; Wilson Frankhouse, Galion, 5-9, 165, sr.; Alex Williams, Rossford, 5-11, 195, so.; Connor Penrod, Wauseon, 6-2, 180, sr.

Kicker- Drew Grant, Napoleon, 5-10, 160, jr.

Defense

Linemen- Jonathan Nagel, Ontario, 6-5, 205, sr.; Gabe Rang, Milan Edison, 6-0, 187, jr.; Nick Missler, Bellevue, 6-0, 187, jr.; Caleb Branstetter, Galion, 6-2, 195, sr.; Justin Aldrich, Napoleon, 5-11, 182, sr.

Linebackers- Grant Nichols, Bellevue, 5-10, 185, sr.; Brennan Strickler, Ontario, 5-10, 175, sr.; Trenton Bachmayer, Rossford, 5-8, 185, jr.; Alex Rumbarger, Port Clinton, 5-10, 190, sr.

Backs- Ashton Lyon, Bellville Clear Fork, 6-0, 175, sr.; Gage Vanderkooi, Galion, 5-10, 180, sr.; Jake Eversole, Kenton, 6-1, 175, sr.; Caleb Kepler, Bryan, 5-9, 181, sr.; Owen Auxter, Port Clinton, 5-7, 170, so.

Punter- Noah Ontko, Huron, 6-2, 185, sr.

Honorable mention: Jarrett Gerdeman, Napoleon; Hunter Nofziger, Matthew Shaw, Wauseon; Tanner Rubinstein, Napoleon; Demetrius Hernandez, Napoleon; Jason Waisner, Napoleon; Carter Burken, Napoleon; Owen Hatfield, Ontario; Tommy Owens, Port Clinton; Ben Morrison, Rossford; Evan Straub, Bellevue; Ethan Ranzenberger, Port Clinton; Cullen Dunn, Van Wert; Jaden Banister, Wauseon; Tyson Britsch, Wauseon; Adam Thorbahn, Port Clinton; Aidan Pratt, Van Wert; Teren Garcia, Wauseon; Christian Brown, Rossford; Nate Gladiuex, Rossford; Brady Au, Bellville Clear Fork; Kaden Riddle, Bellville Clear Fork; Brandon Montgomery, Bellville Clear Fork; Spencer Hall, Ontario; Carter Kroll, Ontario; Chance Mullins, Ontario; Kolten Kurtz, Ontario; Jaylon Scott, Ontario; Cody Lantz, Shelby, David Ray, Shelby; Brinson DeLauder, Shelby; Logan Greene, Shelby, Camden Armstrong, Shelby; Justin Mayes, Bellevue; Jaden Cook, Clyde; Robbie Greenslade, Clyde; Keegan Smith, Milan Edison; Jake Thompson, Milan Edison; Garrett Scott, Milan Edison; Chris Campbell, Sandusky Perkins; Sam Siegel, Sandusky Perkins; Kaiden Weyer, Sandusky Perkins; Ethan Young, Vermilion; Ben Rini, Vermilion; Uriah Rhoades, Vermilion; Keagan Iles, Upper Sandusky.

First team

Offense

Ends- Lucas Hackworth, Bucyrus Wynford, 5-10, 160, sr.; Noah Dzierwa, Otsego, 5-11, 160, sr.; Brennen Blevins, Ottawa-Glandorf, 6-0, 170, sr.

Linemen- Tyler Leopold, Ottawa-Glandorf, 6-4, 280, jr.; Connor Clagg, Liberty-Benton, 6-1, 206, sr.; Max Buchman, Eastwood, 6-3, 203, sr.; Keegan Shank, Eastwood, 5-11, 239, jr.; Baily Skidmore, Bucyrus Wynford, 5-8, 235, sr.

Running backs- Trent Leiter, Otsego, 5-11, 195, jr.; Tyler Saffran, Lake, 5-10, 160, sr.

Quarterbacks- Dustin Brady, Bucyrus Wynford, 6-3, 205, sr.; Joseph Dzierwa, Otsego, 6-6, 175, jr.

Kicker- Cason Doolittle, Liberty-Benton, 6-1, 151, so.

Defense

Linemen- Nathaniel DiRe, Liberty-Benton, 5-10, 209, sr.; Blake Landis, Eastwood, 6-2, 197, sr.; Cade Limes, Otsego, 5-11, 215, sr.; Gage Might, Eastwood, 5-11, 217, sr.; Lucas Pritchard, Lima Bath, 6-5, 250, jr.; Dylan Schiets, Oak Harbor, 6-2, 230, jr.

Linebackers- Will Kaufman, Ottawa-Glandorf, 6-1, 200, sr.; Dylan Schimmoeller, Liberty-Benton, 5-11, 178, sr.; Zach Kwiatkowski, Eastwood, 5-6, 171, sr.; Devin Coon, Otsego, 5-8, 144, jr.; Cody Taylor, Bucyrus Wynford, 5-9, 155, sr.

Backs- Mason Richards, Liberty-Benton, 5-11, 170, sr.; Ray Gomez, Genoa, 5-9, 175, sr.; Brayden Timko, Otsego, 6-0, 160, sr.; Collin Fauver, Oak Harbor, 5-10, 195, sr.

Punter- Landon Jordan, Ottawa-Glandorf, 6-0, 185, jr.

Offensive Player of the Year: Dustin Brady, Bucyrus Wynford; Joseph Dzierwa, Otsego.

Defensive Player of the Year: Cade Limes, Otsego.

Lineman of the Year: Tyler Leopold, Ottawa-Glandorf.

Coach of the Year: Matt Dzierwa, Otsego.

Second team

Offense

Ends- Alex Dillon, Liberty-Benton, 6-0, 171, sr.; Chase Helberg, Otsego, 6-1, 180, jr.

Linemen- Kanyon Poling, Lima Bath, 6-0, 240, sr.; Blake Dewitz, Oak Harbor, 6-0, 225, sr.; Colton Stewart, Genoa, 6-0, 195, jr.

Running backs- Brycen Abbott, Liberty-Benton, 6-1, 172, sr.; Mason Oliver, Elmwood, 5-9, 180, so.

Quarterbacks- Ben Spiess, Liberty-Benton, 6-3, 203, sr.; Jacob Balbaugh, Ottawa-Glandorf, 6-2, 180, sr.

Kicker- Devon Crouse, Swanton, 5-11, 145, sr.

Defense

Linemen- Ashton Price, Liberty-Benton, 5-11, 235, jr.; Grady Moon, Lakota, 6-3, 245, jr.; Bryce Marvin, Swanton, 6-3, 245, jr.

Linebackers- Michael Gonzalez, Otsego, 5-9, 165, sr.; Brian Crabtree, Bucyrus Wynford, 5-11, 215, jr.; Brennen Coleman, Lima Bath, 5-10, 200, sr.; Ryan Ridener, Oak Harbor, 6-0, 220, sr.

Backs- Caleb Kuhlman, Ottawa-Glandorf, 6-1, 175, jr.; Owen Whitmeyer, Bucyrus Wynford, 5-9, 150, jr.; Case Boos, Eastwood, 5-8, 138, so.

Honorable mention: Dru Baker, Liberty-Benton; Dylan Mersch, Liberty-Benton; Marco Rosales, Ottawa-Glandorf; Cael Hoehn, Ottawa-Glandorf; Cy Rump, Ottawa-Glandorf; Dario Lopez, Willard; Trey Paxton, Willard; Jon Rothhaar, Willard; Zarian Stevens, Willard; Bryce Koprowski-Kistner, Eastwood; Mason Mossbarger, Elmwood, Gunner Endicott, Elmwood; Conner Moore, Lake; Austin Greene, Lake; Zack Lombardo, Lake; J Matz, Lakota; Austin Witte, Lakota; Carson Zender, Lakota.

DIVISION VI

First team

Offense

Ends- Evan Hamilton, Ashland Crestview, 6-0, 170, sr.; Gabe Clement, Columbus Grove, 6-1, 170, sr.; Bradden Crumrine, Allen East, 5-7, 130, sr.; Caleb Frank, Fairview, 6-1, 165, sr.; Antonio Cruz, Archbold, 5-11, 165, sr.

Tight end- Jay Muhlenkamp, Coldwater, 6-2, 173, sr.

Linemen- Jeff Meyer, Columbus Grove, 5-11, 280, jr.; Hayden Morse, Ashland Crestview, 6-1, 305, sr.; Austin Bostater, Fairiew, 6-2, 260, sr.; Easton Korody, Carey, 6-5, 265, jr.; Blake Siefring, Coldwater, 5-11, 201, sr.; Tayven Halbisen, Gibsonburg, 6-0, 295, sr.; A.J. Rable, Northwood, 5-11, 229, sr.; Konner Moore, Colonel Crawford, 6-5, 265, sr.; Evan Cramer, Liberty Center, 6-2, 205, sr.

Running backs- Connor Smith, Gibsonburg, 5-7, 170, so.; Tristan Cross, Colonel Crawford, 6-1, 220, sr.; Max Phillips, Liberty Center, 5-11, 203, sr.; Noah Gomez, Archbold, 5-9, 185, sr.

Quarterbacks- Ross Kuhn, Ashland Crestview, 6-5, 190, sr.; Blake Reynolds, Columbus Grove, 6-4, 195, sr.; Jay Moten, Northwood, 6-1, 172, Doug Rakes, Fairview, 6-0, 160, sr.; Myles Blasingame, Coldwater, 6-2, 182, sr.

Kicker- Rece Verhoff, Columbus Grove, 5-9, 150, jr.; Anthony Bell, Carey, 5-11, 164, jr.

Athlete- Zack McKibben, Coldwater, 5-9, 147, sr.; Demond Marks, Northwood, 5-9, 170, sr.

Defense

Linemen- Gunner King, Columbus Grove, 6-2, 285, sr.; Chase Walker, Colonel Crawford, 6-5, 200, sr.; Trennen Stoll, Carey, 6-3, 260, jr.; Russ Zeedyk, Fairview, 5-11, 190, sr.; Memphis Hoff, Collins Western Reserve, 6-1, 191, sr.; Jor-el Taylor, Ashland Crestview, 5-11, 190, sr.; Baeden Hancock, Tinora, 6-0, 245, jr.; Troy Hess, Coldwater, 5-9, 181, sr.

Linebackers- Landen Kemerley, Carey, 5-11, 185, so.; Ezra Jones, Columbus Grove, 6-2, 200, sr.; Aiden Godsey, Ashland Crestview, 6-2, 205, jr.; Blake Hershberger, Allen East, 5-9, 184, sr.; Carson Feichtner, Colonel Crawford, 6-2, 200, jr.; Carson Meyer, Archbold, 5-11, 195, sr.; Aaron Layman, Fairview, 5-11, 185, sr.; Patrick Snook, Seneca East, 6-4, 265, jr.

Backs- Bryce Conti, Carey, 6-0, 163, jr.; Tyson Shutler, Bluffton, 6-0, 183, sr.; Jon Banal, Columbus Grove, 6-0, 180, sr.; Carter Valentine, Colonel Crawford, 6-5, 180, jr.; Luke Timbrook, Fairview, 6-0, 170, jr.; Brandon Taylor, Archbold, 5-11, 175, sr.

Punter- Jesse Meyer, Coldwater, 6-3, 203, jr.

Offensive Player of the Year: Ross Kuhn, Ashland Crestview; Myles Blasingame, Coldwater; Doug Rakes, Fairview.

Defensive Player of the Year: Chase Walker, Colonel Crawford; Carson Meyer, Archbold.

Lineman of the Year: Konner Moore, Colonel Crawford.

Coach of the Year: Ryan Teglovic, Colonel Crawford; Ken James, Northwood; Doug Rakes Sr., Fairview.

Second team

Offense

Ends- Brayden Fulkert, Northwood, 5-11, 168, sr.; Jacksen Schroeder, Columbus Grove, 5-10, 165, jr.; Cade Ripke, Fairview, 6-0, 165, sr.; Luke Bischoff, Seneca East, 6-0, 155, jr.; Gavin Thobe, Fort Recovery, 6-2, 205, sr.

Linemen- Mitch Douglass, Columbus Grove, 6-1, 245, jr.; Chandler Harmon, Ashland Crestview, 5-7, 210, sr.; Grant Davis, Ottawa Hills, 6-2, 270, sr.; Austin Kohlhofer, Delta, 5-10, 250, jr.; Elijah Ackerman, Tinora, 6-1, 210, sr.; Bryan Lucas, Fairview, 6-0, 260, sr.; Jake Fuller, Evergreen, 6-3, 205, sr.

Running backs- Kole Wertman, Hicksville, 5-10, 175, sr.; K.P. Delarber, Tinora, 5-10, 175, jr.; Derek Jutte, Fort Recovery, 6-1, 180, sr.; Colin Metzger, Columbus Grove, 5-10, 195, jr.

Quarterbacks- Derek Lonsway, Carey, 6-1, 170, jr.; Tyler Clum, Allen East, 5-10, 170, sr.; DJ Newman, Archbold, 6-1, 170, jr.; Cam Krugh, Liberty Center, 6-1, 185, sr.; Trevor Speice, Wayne Trace, 6-0, 170, sr.

Kicker- Asa Killam, Liberty Center, 5-10, 170, sr.; Cobe Wendel, Fort Recovery, 5-11, 165, sr.

Athlete- Cade Crawford, Carey, 6-0, 172, sr.

Defense

Linemen- Mikey Brzeczek, Woodmore, 6-1, 191, sr.; Kyeon Neal, Northwood, 6-0, 185, sr.; Gabe Criblez, Allen East, 6-3, 200, sr.; Caleb Ranzau, Archbold, 6-2, 205, sr.; Owen Box, Liberty Center, 6-3, 235, so.; Wes Bany, Fairview, 5-11, 235, sr.; Kai Fox, Delta, 6-0, 216, jr. Bryce Bailey, Tinora, 6-1, 180, jr.

Linebackers- Blake Jones, Van Buren, 5-11, 205, sr.; Luke Wyers, Collins Western Reserve, 6-5, 240, sr.; Connor Morse, Ashland Crestview, 5-9, 165, jr.; Casen Wolfrum, Tinora, 5-11, 210, jr.; Caleb Skinner, Fairview, 5-10, 185, sr.; Evan Perry, Delta, 5-9, 175, jr.; Hunter Kauser, Paulding, 5-10, 155, sr.; Brock Ferres, Seneca East, 6-4, 215, sr.

Backs- Devin Thomas, Van Buren, 5-9, 160, jr.; Dustin Derr, Gibsonburg, 5-8, 145, jr.; Cam Noel, Northwood, 6-1, 192, sr.; Dylan Matthews, Liberty Center, 5-8, 170, sr.; Brock Hudik, Evergreen, 5-11, 170, jr.

Punter- Landen Vance, Evergreen, 6-1, 190, jr.

Honorable mention: Gannon Bahn, Van Buren; Caleb Mans, Paulding; Bishop Tuckerman, Archbold; Dwayne Morehead, Cardinal Stritch; Travis Mattox, Cardinal Stritch; Jaden Moss, Cardinal Stritch; Carson Roe, Collins Western Reserve; Jude Muenz, Collins Western Reserve; Kenyon Cathey, New London; Logan Homan, Fort Recovery; Clay Schmitz, Fort Recovery; Brian Bihn, Fort Recovery; Regan Martin, Fort Recovery; Tyler Schwieterman, Coldwater; Nolan Tobe, Coldwater; Dravyn Luna, Northwood; Zaegan Byington, Northwood; Chase Shifflet, Ashland Crestview; Frank Ardis, Ashland Crestview; Andrew Parsell, Van Buren; Gavin Haudenschild, Mt. Blanchard Riverdale; Mike Galkiewicz, Mt. Blanchard Riverdale; Nate Schaadt, Bluffton; Aaron Tabler, Bluffton; Jacob Reinhart, Carey; Hayden Nash, Carey; AJ Schafer, Columbus Grove; Kaden Blair, Noah Volz, Fairview; Caleb Hogrefe, Carson Dominique, Archbold; Owen Johnson, Evan Conrad, Karter Kern, Liberty Center; Josh Tresnan-Reighard, Austin Michael, Delta; Owen Manz, Wayne Trace; Ben Palomo, Margaretta; Troy Miller, Margaretta.

DIVISION VII

First team

Offense

Ends- Bryce Basinger, Pandora-Gilboa, 6-3, 190, sr.; Jackson McCormack, Greenwich South Central, 6-0, 160, sr.; Dawson Kiess, Edon, 5-8, 160, sr.; Gannon Ripke, Edgerton, 6-2, 170, so.; Peyton Otte, Marion Local, 6-0, 180, jr.; Nolan Beeker, Tiffin Calvert, 6-3, 175, jr.

Linemen- William Flick, Arlington, 5-11, 290, sr.; Brandon Boes, Hopewell-Loudon, 6-2, 295, jr.; Tucker Nolen, Lucas, 6-1, 260, sr.; Gavin Moffit, Norwalk St. Paul, 6-1, 195, sr.; Zac Jacobs, Lima Central Catholic, 6-0, 240, sr.; Demarion Gibson, Lima Perry, 6-2, 255, jr.; Carson Kreisher, Convoy Crestview, 6-3, 235, sr.; Troy Mescher, Marion Local, 6-0, 230, sr.

Running backs- Noah Thibaut, Arlington, 5-11, 188, sr.; Camden Crabbs, Norwalk St. Paul, 5-9, 175, sr.; Shaun Thomas, Lima Central Catholic, 6-0, 225, sr.; Brody Brecht, Convoy Crestview, 5-10, 210, sr.

Quarterbacks- Ashton Bour, Hopewell-Loudon, 5-10, 185, jr.; Drew Gallehue, Edon, 6-4, 215, jr.

Athlete- Owen Wetherill, Dola Hardin Northern, 5-11, 160, sr.

Kicker- Nathan Davisson, Lima Central Catholic, 5-10, 185, sr.

Defense

Linemen- Eli Franks, McComb, 6-2, 270, jr.; Jack Bateson, Arlington, 6-2, 205, sr.; Ben Meyer, Norwalk St. Paul, 5-10, 195, sr.; Ethan Watkins, Hopewell-Loudon, 6-1, 220, sr.; Ethan Clark, Crestline, 6-1, 245, sr.; Mason Kiesel, Greenwich South Central, 5-10, 215, sr.; Connor Sanders, Upper Scioto Valley, 6-4, 215, jr.; Robby Bucschur, Marion Local, 6-3, 200, sr.

Linebackers- Grant Meier, Marion Local, 6-0, 210, sr.; Zach Bertke, New Bremen, 5-11, 174, sr.; Caden Lafferty, Arlington, 6-1, 185, sr.; Ethan Wallace, Lucas, 5-11, 195, sr.; Will Stieber, Norwalk St. Paul, 5-8, 165, jr.; Rossy Moore, Lima Central Catholic, 6-1, 205, jr.; Jobe Carlson, Edon, 6-0, 205, sr.

Backs- Jason Launder, Arlington, 5-8, 140, sr.; Ried Jury, Hopewell-Loudon, 5-11, 170, jr.; Nevin Robson, Dola Hardin Northern, 6-3, 180, jr.; Adam Baker, Norwalk St. Paul, 5-10, 175, sr.; Devares Glenn, Lima Perry, 5-7, 160, sr.; Charlie Huelsman, Marion Local, 6-3, 190, sr.

Punter- Tyler Perkins, Norwalk St. Paul, 6-1, 185, jr.

Offensive Player of the Year: Drew Gallehue, Edon; Shaun Thomas, Lima Central Catholic.

Defensive Player of the Year: Eli Franks, McComb.

Lineman of the Year: Tucker Nolen, Lucas; Zac Jacobs, Lima Central Catholic.

Coach of the Year: Chris Schmidt, New Bremen.

Second team

Offense

Ends- Nick Seifert, Tiffin Calvert, 6-4, 190, sr.; Jared Kloepfer, Vanlue, 6-2, 190, sr.; Caden Nester, Edon, 6-2, 170, so.; Dan Homan, New Bremen, 6-2, 177, sr.; Luke Jameson, Hopewell-Loudon, 6-7, 210, sr.

Linemen- Lance Good, Dola Hardin Northern, 6-3, 300, sr.; Tommy Phillips, New Washington Buckeye Central, 6-0, 245, sr.; Gavin Laird, Lima Central Catholic, 6-0, 295, sr.; Hunter Klett, Lima Perry, 6-0, 210, jr.; Mason Penix, Convoy Crestview, 6-0, 235, sr.; Cassius Hulbert, Edon, 6-3, 295, jr.; Ashton Miller, Edgerton, 6-3, 235, sr.; Braden Topp, Marion Local, 5-11, 220, sr.

Running backs- Ethan Sauder, Lucas, 5-10, 160, sr.; Owen Lefeld, St. Henry, 6-1, 195, jr.; Joseph Taviano, Lima Perry, 5-10, 225, sr.; Gunner Grigsby, Spencerville, 6-1, 185, jr.

Quarterbacks- Mitchell Hays, New Bremen, 5-11, 174, sr.; Silas Schmenk, Pandora-Gilboa, 6-0, 185, sr.

Athlete- Calvin Reed, Crestline, 6-1, 185, sr.

Kicker- Aiden Culler, Lucas, 5-11, 164, fr.

Defense

Linemen- Gavin Biery, Pandora-Gilboa, 6-2, 215, sr.; Zeb Schafer, Monroeville, 6-3, 260, sr.; Connor Gephart, Lima Central Catholic, 5-9, 205, jr.; Dyonte Parker, Lima Perry, 6-2, 170, sr.; Trevon Barton, Convoy Crestview, 5-9, 220, jr.; Griffin Schwartz, Spencerville, 6-0, 170, jr.; Kevin Partington, Marion Local, 6-0, 180, jr.; Josh Gase, Tiffin Calvert, 6-1, 225, sr.

Linebackers- Isaac Gaietto, Hopewell-Loudon, 5-11, 185, jr.; Ethan Lammers, Leipsic, 5-10, 191, jr.; Chase Distel, Arcadia, 5-6, 155, sr.; Lane Harper, Lucas, 6-1, 195, jr.; Dylan Wilson, Lima Central Catholic, 5-10, 180, sr.; Keegan Goecke, Spencerville, 6-2, 180, sr.; Noah Kistner, Patrick Henry, 6-0, 195, jr.

Backs- Josh Cassell, Arcadia, 6-0, 164, jr.; Cody Bockey, Spencerville, 5-10, 170, sr.; Joey Rinehart, Lima Central Catholic, 5-7, 175, sr.; Clayton Feehan, Patrick Henry, 5-10, 170, sr.

Punter- Kaidn Scott, Arcadia, 6-0, 165, sr.

Honorable mention: Aquarius Austin, Lima Perry; Logan Lefeld, St. Henry; Caleb Rosengarten, Patrick Henry; Connor Foust, Arlington; Chris Cortez, Arlington; Bryce Gast, Arlington; Ryan Cook, Hopewell-Loudon; Thomas Hovest, Pandora-Gilboa; Sam Burkholder, Pandora-Gilboa; Aidan Morris, Pandora-Gilboa; Carson Altman, Pandora-Gilboa; Brayden Casteel, Leipsic; Gabe Jimenez, Leipsic; Trent Siefker, Leipsic; Blake Liffick, Leipsic; Jarrod Dillon, McComb; Ka’Von Bailey, McComb; Dylan Swisher, McComb; John Snow, Arcadia; Caleb Rader, Arcadia; Zach Weinandy, North Baltimore; Hayden Welly, Hopewell-Loudon; Colin Arnold, Lucas; JD Cox, Lucas; Connor Harper, Lucas; Andrew Fanello, Lucas; Brock Noblit, Crestline; Eli Ott, Monroeville; Duncan Steward, Monroeville; Grant Opper, Monroeville; Daniel Smith, Monroeville; Trey Beverly, Greenwich South Central; Blaine Wheeler, Greenwich South Central; Shae Sparks, Plymouth; Adler Horne, Plymouth; Noah Trimmer, Plymouth; Craig Blue, Edgerton; Jordan Walker, Edgerton; Evan Clark, Ayersville; Hayden Dye, Edon; Drew Seitz, Marion Local; Lance Wendel, Marion Local; Carter Ontrop, St. Henry; Caden Schwieterman, St. Henry; Wyatt Dicke, Marion Local; Hunter Williams, New Bremen; Sam Sailer, New Bremen; Dale Long, Spencerville; Logan Gerardot, Convoy Crestview; Terry Riley, Lima Perry.

0
0
0
0
0