Local Video News

2013YearinPhotos-1

Wood County residents degree candidates at BGSU PDF Print E-mail
Written by Sentinel-Tribune Staff   
Friday, 14 December 2012 10:42
Following is a list of Wood County residents eligible for degrees at commencement tonight and Saturday at Bowling Green State University.
Bloomdale
Bachelor of Liberal Studies: Susan T. LaWare
Bowling Green
Associate of Arts: Michael A. Martin Jr. and Ann Marie Schlembach
Bachelor of Applied Health Science: Krystin E. Calvert and Carmen R. Campbell
Bachelor of Arts : Tobias D. Bird, Kristen Anne Blazsik, magna cum laude; Shamir Lee Coll, Emily A. Davis, Angelica C. De La Torre, Alexander W. Gibson, Taylor Blair Harrison, Alexis R. Hatano, Ashley LaDonne Hopper, Michael J. Jacoby, Lisa Glenn Kochheiser, cum laude; Danielle Kara Laney, cum laude; Raisa D. Mathis, Elizabeth H. Meyers, Kenneth A. Myers, Molly Ogden, Curtis A. Peet, Courtney Rehbein, Ashleigh V. Reid, Brett R. Ritchie, David K. Smith Jr., Angela C. Soper, summa cum laude and Ronald O'Dell Tolbert
Bachelor of Arts in Communication: Ellen Mae Mallardi, Alexis S. Moody, Stephanie Scherer and Patrick Lynere Stewart
Bachelor of Fine Arts: Ryan Brown, Steven D. Long, Stephanie M. Luettke and Jennifer E. Riha
Bachelor of Liberal Studies: Mark T. Johnson and William Curtis Kilpatrick
Bachelor of Music: Melinda Kay Whitacre, cum laude
Bachelor of Science: Ali Obaid Alharbi, Kathryn E. Dunn, cum laude; David W. Giannetto, Joshua B. Haughawout, Erin A. Huss, Joshua T. Kugel, Steven David Mauter, Harini Padmanaban, magna cum laude; Benjamin J. Quaintance, Dane C. Starr and Robert G. Whitaker
Bachelor of Science in Apparel Merchandising and Product Development: Aliscia R. Bohanan
Bachelor of Science in Architecture: Benjamin M. Alguire
Bachelor of Science in Business Administration: Catherine E. Alguire, Mohammed A. Alhamid, Turki Almhana, Kevin A. Bell, Clayton T. Brahier, Tony Hernandez, Susan Diane Lang, magna cum laude; James D. McIntosh, London M. Miller, Glenn David Muldowney, Brian W. Rider, Samantha J. Strausbaugh and John Lorenzo Urbina
Bachelor of Science in Criminal Justice: Dominic A. Bayer, Nicola A. Bintz, Christian C. Glanton and Armond A. Harris
Bachelor of Science in Economics: Salman A. Alfaifi
Bachelor of Science in Education: Hannah R. Ankrom, cum laude; Brandon D. Chandler, Kyle L. Hammersmith, Alissa L. Keith, Philip M. Meneses, cum laude; Tess O. Newlove, cum laude; Sean P. Payton, Ryan M. Sanner, cum laude; Sarah J. Starkey, Stephen J. Stein and Henry B. Thorpe
Bachelor of Science in Gerontology: Andrew Steven Newsome, magna cum laude
Bachelor of Science in Human Development and Family Studies: Curtis A. Peet
Bachelor of Science in Nursing: Erin Ann Verhovitz
Bachelor of Science in Technology: Demetria Graham, Heidi Rochelle Hakel, Christopher L. Hoffer, Eric Paul Long, Adam J. Murray and Zachary B. Stewart
Doctor of Education: Andrea Elizabeth Depinet
Doctor of Musical Arts: Yen-Lin Goh, Yeji Kim
Doctor of Philosophy: David Nazareth Faraci, Justin M. Gilkey, Yuanli Liu, Heidi Lynn Nees, Valentina Prusakova and Eric Christopher Weeks
Master of Accountancy: Di Song
Master of Arts: Eva Bochorishvili, Diana DePasquale, Timur Ildarovich Gaysin, Amanda M. Gensler, Conor Patrick Harmon, Anna Rayetta Hawley, Solomon Kanjatanga, Ryan A. Kiefer, Sarah Rose Kirdendall and Jun Ni
Master of Business Administration: Nivethasree Balasubramanian, Sylvia D. Chandler, Michael Tetteh Commey, Dion de Boer, Michael Drane, Andrew C. Kee, Shen Li and Linhui Liu
Master of Education: Rhonda Lisa Aguiton, Bandar Al-Shammari, Aodah Suliman Alhawiti, Shaun Douglas Briggs, Matthew T. Headley, Angela Marie Kee, Jaimee Elaine McNamara, Phoebe Ofori-Atta, Ian S. Pace, Cynthia Kim Stanfield, Beth Marie Voorhees, Yu Zhang and John C. Zibbel
Master of Music: Vitaly Sergeevich Serebriakov and Tin-wai Viola Yip
Master of Public Administration: Danielle K. Burwell
Master of Public Health: Shivani Pravin Jethwa
Master of Science: Manal S. Alhathal, Tyler Scott Anderson, Shiva Basnet, Charles L. Eberhardt III, Zhen Liu, Oluwatosin Owoseni, Anirban Ray and Bethany Lynn Swanson
Master of Science in Criminal Justice: Dennis Alan Roehrig III
Master of Technology Management: Adnan Ahmed Al Askari
Bradner
Bachelor of Science in Criminal Justice: Ryan A. Babcock
Cygnet
Bachelor of Science in Education: Melissa Sue Leimgruber, magna cum laude
Master of Education: Rachel A. Donley
Master of Public Health: Spenser Jon Haines
Grand Rapids
Bachelor of Arts: Rachel Anne Snyder
Bachelor of Science in Education: Adam D. Ahrens and Timothy L. Bialecki
North Baltimore
Bachelor of Science in Architecture: Matthew S. Woodruff
Northwood
Bachelor of Arts: Taylor M. Davenport
Bachelor of Fine Arts: Kendra S. Walton
Bachelor of Science in Education: Lisa R. Miller
Bachelor of Science in Technology: Evan Edward Widmer
Pemberville
Bachelor of Applied Health Science: Carrie L. Lorenzen
Bachelor of Arts: Jacob T. Conkle
Bachelor of Science in Apparel Merchandising and Product Development: Olivia A. DeFiesta and Sarah K. Krock, magna cum laude
Perrysburg
Bachelor of Applied Health Science: Emily E. Putnam, summa cum laude
Bachelor of Arts: Brian M. Kuhn and Sarah L. Rutz
Bachelor of Fine Arts: Matthew Lee Cook
Bachelor of Liberal Studies: Christine Bills, Michael S. Cardwell II, Amanda J. Dewey and Justin Garrett Steele
Bachelor of Science: Katelyn M. Murtha and William W. Wagner II
Bachelor of Science in Apparel Merchandising and Product Development: Taylor R. Kaufman and Heather D. Russell
Bachelor of Science in Business Administration : Joshua A. Baughman, Sarah E. Failor, Courtney M. Hummel and Adam D. Young
Bachelor of Science in Education: Andrew Daniel Brown, Carestin N. Glorioso, Tiffany E. Howard, Jessica R. Longenberger, cum laude; Tiffany M. Renner, Ashley K. Whitesel and Julie Marie Zmudzinski
Bachelor of Science in Technology: Samuel M. Baldwin, Eric Allen Hufford, Julie A. Kerr, cum laude; David N. Wells and Chelsea E. Westfall
Master of Arts: Marisol Halligan, Michael Dennis Pniewski, Brent M. Sandberg, Sara Kay Skirvin and Jason W. Tansey
Master of Education: Amy E. Lutman, Daniel Jude Mundrick, Jeffrey Novotny and
Mindy A. Rozelle
Master of Public Health: William Joseph Ault
Master of Science: Michelle Elizabeth Zdawczyk
Specialist in Education: Randy Musgrove
Risingsun
Bachelor of Science in Business Administration: Andrew M. Derr
Rossford
Bachelor of Science in Education: Michelle Lynn Hamilton
Rudolph
Bachelor of Arts: Daniela M. Torres
Bachelor of Science in Business Administration: Matthew S. Kirkland and Jami H. Lewis
Bachelor of Science in Education: Brittany R. Haas and Steven D. Higgins
Walbridge
Bachelor of Science in Business Administration: Danielle L. Hurst
Wayne
Master of Science in Criminal Justice: Gwyn M. Hager
Weston
Bachelor of Science in Education: Natasha Rae Zsigray
Master of Arts: Franz Stevens
 

Front Page Stories

Perrysburg Twp. Man Sentenced to 22 Years for Rape
07/24/2014 | Sentinel-Tribune Staff

A Perrysburg Township man was senteced to more than 22 years in prison after being found guilty Thur [ ... ]


Vigil set for BGSU student
07/24/2014 | Associated Press

CLEVELAND (AP) — A vigil for a Bowling Green State University student who was found dead in Lorain [ ... ]


Other Front Page Articles
Sentinel-Tribune Copyright 2010