STSZlogo

State Track Schedule: 06-04-14 PDF Print E-mail
Written by Sentinel-Tribune Staff   
Wednesday, 04 June 2014 08:23
AT OHIO STATE,
JESSE OWENS STADIUM
In all running events, the top two finishers in each semifinal and the next five fastest times qualify for the finals.
DIVISION I
Friday's events
4:45 p.m. - Finals, girls, 3,200 relay, Perrysburg team of Courtney Clody, Jordan Doore, Alexis Kemp and Taylor Monheim.
7:15 p.m. - Semifinals, girls, 1,600 relay, Perrysburg team of Clody, Doore, Kemp and Grace Reddick.
Saturday's events
3 p.m. - Finals, girls, pole vault, Bowling Green's Maria Horrigan.
5:15 p.m. - Finals, girls, 1,600, Clody.
6:05 p.m. - Finals, girls, 800, Clody.
6:20 p.m. - Finals, girls, 3,200, Monheim.
6:50 p.m. - Finals, girls, 1,600 relay, Perrysburg.

DIVISION II
Friday's events
9:30 a.m. - Finals, boys, pole vault, Otsego's Cole Gorski.
9:30 a.m. - Finals, boys, long jump, Eastwood's Devin Snowden.
9:30 a.m. - Finals, girls, discus, Eastwood's Brittany Brittian.
1:30 p.m. - Finals, girls, 3,200 relay, Eastwood team of Sarah Bettinger, Maddie Jackson, Meagan Kaminski and Hannah Sponaugle.
1:45 p.m. - Finals, boys, 3,200 relay, Eastwood team of Logan Baugher, Gabe Fredericks, Tim Hoodlebrink and Noah Smith.
2:25 p.m. - Semifinals, boys, 100, Gorski.
2:30 p.m. - Semifinals, girls, 800 relay, Rossford team of Clay, Jessica Pietrasz, Shelby Redway and Taylor Stolar.
2:55 p.m. - Semifinals, boys, 400 relay, Eastwood team of Grant Geiser, Jake Hoodlebrink, Brennan Seifert and Snowden.
3 p.m. - Semifinals, girls, 400, Clay.
3:30 p.m. - Semifinals, 300 hurdles, boys, Snowden.
3:40 p.m. - Semifinals, girls, 200, Clay.
3:50 p.m. - Semifinals, boys, 200, Gorski.
4:10 p.m. - Semifinals, boys, 1,600 relay, Eastwood team of Tim Hoodlebrink, Joe Salinas, Seifert and Snowden.
Saturday's events
1:10 p.m. - Finals, boys, 100, Gorski.
1:15 p.m. - Finals, girls, 800 relay, Rossford
1:35 p.m. - Finals, boys, 1,600, Otsego's Brandon Avers.
1:50 p.m. - Finals, boys, 400 relay, Eastwood.
2:05 p.m. - Finals, girls, 400, Clay.
2:15 p.m. - Finals, boys, 300 hurdles, Snowden.
2:30 p.m. - Finals, boys, 800, Tim Hoodlebrink.
2:40 p.m. - Finals, girls, 200, Clay.
2:40 p.m. - Finals, boys, 200, Gorski.
3:15 p.m. - Finals, boys, 1,600 relay, Eastwood.

DIVISION III
Friday's events
1 p.m. - Finals, boys, shot put, Lakota's Kevin Crowe.
 

Front Page Stories

Body of BGSU student found
07/23/2014 | Sentinel-Tribune Staff
article thumbnail

A missing poster for Cory Barron, is posted on a light pole along West 6th Street in Cle [ ... ]


Chinese lanterns may have ignited fire
07/23/2014 | PETER KUEBECK, Sentinel Staff Writer
article thumbnail

File photo. A firefighter is seen near a fire engulfing a pallet yard on West Broadway S [ ... ]


Other Front Page Articles