STSZlogo

BG, Elmwood, Lake seeded for boys sectional tourney (02-11-13) PDF Print E-mail
Written by Sentinel Sports Staff   
Monday, 11 February 2013 10:33
Bowling Green, Elmwood and Lake were seeded second for their respective boys sectional basketball tournaments.
BG, 10-9 overall, plays in Division II at Swanton.
In Division III,  Elmwood (12-6) plays at Findlay High School and Lake (17-2) plays at Sandusky High School.
Following is the sectional information for the Wood County schools:

DIVISION I
At Liberty-Benton
Perrysburg (11-6) plays Lima Senior (7-12) in a first-round game Feb. 26 at 6:15 p.m.
The winner plays second-seeded Fremont Ross (11-6) in a sectional final March 1 at 6:15 p.m.
Anthony Wayne (15-3) was the No. 1 seed.
The sectional champions remain at Liberty-Benton for a district semifinal. The district final is at the Stroh Center.

DIVISION II
At Swanton
In the lower bracket Feb. 27, Rossford (9-10) plays Napoleon (6-11) at 6:15 p.m. and BG plays Bryan (11-9) at 8 p.m.
The winners play for the sectional title March 1 at 8 p.m.
In the upper bracket, Feb. 26, Eastwood (6-12) plays top-seeded Defiance (14-5) at 6:15 p.m. and Otsego (16-2) plays Wauseon (10-9) at 8 p.m.
The winners play for the sectional title March 1 at 6:15 p.m.
The district is at the Stroh Center.

DIVISION III
At Sandusky High School
Lake plays Woodmore or Collins Western Reserve in a sectional final March 1 at 8 p.m.
Huron was the No. 1 seed.
The district is at Willard.

At Findlay High School
Lakota (6-13) plays Fostoria (2-16) in a first-round game Feb. 26 at 6 p.m.
The winner plays top-seeded Liberty-Benton (18-1) in a sectional final at 6:15 p.m.
Elmwood (12-6) plays Carey (14-6) or Van Buren (4-15) in a sectional final March 1 at 8 p.m.
The district is at Lima Senior.

DIVISION IV
At Eastwood
Northwood (5-13) plays second-seeded Otttawa Hills (14-3) in a first-round game Feb. 27 at 6:15 p.m.
The winner plays Fremont St. Joseph (14-5) or Gibsonburg (9-10) in a sectional final March 1 at 8 p.m.
Toledo Christian (16-2) was the No. 2 seed.
The district is at Lakota.

At Ottawa-Glandorf
North Baltimore (2-16) plays top-seeded Leipsic (15-4) in a first-round game Feb. 27 at 6:15 p.m.
The winner plays Cory-Rawson (10-9) or Arcadia (2-17) in a sectional final March 1 at 8 p.m.
Columbus Grove (13-6) was the No. 1 seed.
The district is at Liberty-Benton.
 

Front Page Stories

Marriage not for everyone anymore
04/18/2014 | KAREN NADLER COTA, Sentinel Lifestyles Editor
article thumbnail

Dr. Gary Lee speaking at BGSU Thursday evening. (Photo: Shane Hughes/Sentinel-Tribune)
 [ ... ]


ReadyCare moving to BGSU site
04/18/2014 | ALEX ASPACHER, Sentinel Staff Writer
article thumbnail

New patients will be matriculating at the Falcon Health Center next month.
Wood C [ ... ]


Other Front Page Articles