Misc. projects judged for 4-H youth PDF Print E-mail
Written by Sentinel-Tribune Staff   
Tuesday, 23 July 2013 09:03
Ew_4hProjectJudge-1833_story
Reid Buchman, 12 of Pemberville, discusses his moving out project with a model with judge Red Swihart during judging for miscellaneous 4-H projects at the Junior Fair Building in Bowling Green, Ohio on July 11, 2013. (Photos: Enoch Wu/Sentinel-Tribune)
Hundreds of Wood County 4-H members recently showed their projects to the judges in the Miscellaneous category. The top winner in many of the divisions have earned the right to take their project to the Ohio State Fair for further judging. The winners in each of the category include:
Athletics
You're the Athlete
1. Brandon Avers, Tontogany Four Leaf Clovers; 2. Thomas Montague-Casillas, Tontogany Four Leaf Clovers; 3. Alexandra Simler, Colorful Clovers
Honorable mention (HM): Jared McNulty, The Woody's
ATV
1. Chaillee Coleman, Country Paws; 2. Keaton Heckman, Lake Harvesters; 3. JD Gulyas, Tontogany Four Leaf Clovers

Child & Family Development/ Genealogy
Growing on my Own
1. Sydney Craig, Colorful Clovers; 2. Kayla Kazmaier, Champion Drive
Family History Treasure Hunt
1. Mallory Beach, Haskins Clover Crew; 2. Desiree Langley, Tontogany Four Leaf Clovers; 3. Claire Wallace, Tontogany Four Leaf Clovers; HM: Emma Tuck, Duke's Mixture, Michael Marovich, 4-Leaf Clover Kids and Wyatt Mowery, Klassy Kids

Companion Animals
Cat 1 - Purr-fect Pals
1. Sedona Head, Tontogany Four Leaf Clovers; 2. Emma Sievert, Lucky Charms; 3. Jaekob Sader, Country Guys & Gals; HM: Lola Truman, Black Swamp Trailblazers
Cavy Project
1. Yasmina Maaraba, Gold Medal; 2. Megan Kerr, Colorful Clovers; 3. Emma Baxter, Colorful Clovers HM: Izebella Wright, Haskins Clover Crew
Pocket Pets
1. Grace Armbruster, 4-Leaf Clover Kids; 2. Kasey Ault, Lead, Feed & Speed

Conservation/Natural Resources
Basic Archery
1. Kaitlyn Huber, Northwood Wild Ones; 2. Mason Crum, 4-Leaf Clover Kids; 3. Keith Damschroder, Tontogany Four Leaf Clovers; HM: Erin Agan, Black Swamp Trailblazers, Nathan Walter, Klover Kids
Exploring our Forests
1. Ben Armbruster, 4-Leaf Clover Kids; 2. David Deniston, 4-H-I-O
Let's Explore the Outdoors I
1. Blake McGilvery, Weston Ridge Runners; 2. Savannah Hernandez, Weston Ridge Runners; HM: Selena Hernandez, Weston Ridge Runners, Madelyn Schramko, Champion Drive
Fishing for the Beginner
1. Trevor Hennan, Tontogany Hotwires; 2. Ross Wensinger, Jackson Livestock; 3. Ian Kress, Tontogany Four Leaf Clovers
Fishing for the Intermediate
1. Quinn Booth, Blue Ribbon Rangers; 2. Ashley Himburg, Golden Key; 3. Isaac Hoffer, Northwood Wild Ones; HM: Josh Kagy, Klover Kids
Ohio Birds
1. Emily Greene, Lake Harvesters; 2. Samantha Eaton, Soaring Eagles
Safe Use of Guns
1. Ben Harbauer, Blue Ribbon Rangers; 2. Kayla Kazmaier, Champion Drive; 3. Lilly Westgate, Klassy Kids; HM: Miranda Gulyas, Blue Ribbon Rangers, Timothy Boonie, Beaver Creek Boosters and Zachary Bozigar, Country Guys & Gals
Trapping Muskrats in Ohio
1. Reid Buchman, Blue Ribbon Rangers
Shooting Sports - Archery
1. April Michaelis, Wood County Top Shots; 2 (tie). Amelia Pullins and Jolynn Irwin, both of Wood County Top Shots; 3. Aubrey Peters, Wood County Top Shots; HM: Devin Irwin, Wood County Top Shots
Shooting Sports - Living History
1. Kalyn Swihart, Wood County Top Shots
Shooting Sports - Pistol
1. Kristen Fowler, Wood County Top Shots; 2. Lucy Pullins, Wood County Top Shots; 3. Dalton Walls, Wood County Top Shots
Shooting Sports - Rifle
1. Dayne Martinez, Wood County Top Shots; 2. Miranda Gulyas, Wood County Top Shots; 3. Tyler Farrel, Wood County Top Shots; HM: Darren McGuire, Wood County Top Shots
Shooting Sports - Shotgun
1. Zachary Bozigar, Wood County Top Shots; 2. Seth Pullins, Wood County Top Shots; 3. Marcus Easterwood, Weston Ridge Runners; HM: Tyler Shaffer, Wood County Top Shots

Creative Arts
Get Started in Art
1. Allison Byrd, The 4-H Way; 2. Calvin Price, 4-H-I-O; 3. Katie Shanks, Buds & Beyond; HM: Breanna Brockschmidt, 4-H-I-O and Isabelle Greene, Lake Harvesters

Dog
Dog Project and Record Book
1. Whitley Watson, Lead, Feed & Speed; 2. Hannah Woda, Blue Ribbon Rangers; 3. Mary Grace Herr, Tontogany Four Leaf Clovers
You and Your Dog
1. Aaliyah Mossbarger, Klover Kids; 2. Jesse Ash, Lake Harvesters; 3. Logan Killy, Blue Ribbon Rangers; HM: Nicole Abke, Country Paws
Dog Obedience
1. Aubrey Peters, Livestock Unlimited

Electricity
Magic of Electricity
1. Ethan Lenox, Beaver Creek Boosters; 2. Jacob Partin, Tontogany Four Leaf Clovers; 3. Elijah Reynolds, Country Paws; HM: Michael Rausch, Live and Learn
Investigating Electricity
1. Chase Coulter, Country Paws; 2. Eric Lincoln, Klover Kids; 3. Eric Hardy, Portage Valley; HM: Braeden Murphy, Tontogany Four Leaf Clovers
Science Fun with Electricity
1. James McCurry, NB Alive N Kickin'

Gardening &
Lawn Care
How Does Your Garden Grow? (1st Year)
1. Chloe Brush, Black Swamp Outlaws; 2. Lily Parker, Black Swamp Trail Blazers; 3. Brandon Knell, Tontogany Four Leaf Clovers; HM: Garrett Germann, Colorful Clovers
Vegetable Gardening I
1. David Deniston, 4-H-I-O; 2. Emma Tuck, Duke's Mixture; HM: Sarah Parsons, Duke's Mixture and Reilly Jones, Tontogany Hotwires
Growing With The Seasons
1. Chelsie Schmitz, Country Paws
Lawn Care
1. Ian Kress, Tontogany Four Leaf Clovers

Ew_4hProjectJudge-1829_story
Samantha Gensen, 10 of Pemberville, discusses her first aid in action project with judge Anne Michel during judging for miscellaneous 4-H projects at the Junior Fair Building in Bowling Green, Ohio on July 11, 2013.
Health Day/First Aid
Alcohol Decisions
1. Dayne Martinez, Tontogany Four Leaf Clovers; 2. Adam Lewis, Friends in 4-H; 3. Sion Hook, Portage Valley; HM: Steven Eninger, Country Paws
First Aid in Action
1. Sami Genson, 4-H-I-O; 2. Ashley Brinkman, Beaver Creek Boosters; 3. (tie) Kate Tretter, Buds N Beyond and Hannah Smoyer, Haskins Clover Crew; HM: Mikayla Cully, Portage Valley and Kaitlyn Cully, Portage Valley
Keeping Fit
1. Alisha Schumaker, Black Swamp Outlaws; 2. Danielle Irwin, Tontogany Four Leaf Clovers
Staying Healthy
1. Marissa Langley, Tontogany Four Leaf Clovers; 2. Madison Dzierwa, Haskins Clover Crew
Truth about Tobacco
1. Casey Mowery, Klassy Kids; 2. Jenna Lewis, Friends in 4-H; 3. Taylor DeSmith, Leaders of Tomorrow; HM: Nick Eninger, Country Paws

Home Decorating & Design/Laundry
Adventures in Home Living
1. Reegan Sheets, 4-H-I-O
Make Over My Space
1. Brynne Limes, Tontogany Four Leaf Clovers; 2. Courtney Brickner, Leaders of Tomorrow; 3. Lexi Gonyer, Tontogany Four Leaf Clovers; HM: Meagan Wise, Farmcrafters, Maggie Venis, Colorful Clovers, Miah Black, Gold Medal and Haley Davis, Golden Key
Your First Home Away From Home
1. Courtney Thomson, Country Guys & Gals; 2. Olivia Lause, Colorful Clovers
Laundry for Beginners
1. Brianna Marovich, 4-Leaf Clover Kids; 2. Evan Farley, Tontogany Four Leaf Clovers

Leadership
CarTeens
1. Olivia Lause, Colorful Clovers; 2. (tie) Sara Caris, Beaver Creek Boosters and  Maddi Vaughn, Soaring Eagles; HM: Mark Rochester, Colorful Clovers
Leadership Road Trip
1. Raegen Vickers, Gold Medal; 2. Erica Kohring, Portage Valley
Leadership Master
1. Courtney Thomson, Country Guys & Gals; 2. Keira Miller, Lucky Charms; 3. Kalyn Swihart, Portage Valley
One-On-One
1. Bryn Parker, Black Swamp Trailblazers; 2. Jenny Schaller, Gold Medal
Wood County Leadership Project
1. Sara Caris, Beaver Creek Boosters; 2. Sarah Selzer, Dowling Stitch, Stir & Stock; 3. Reilly Jones, Tontogany Hotwires

Money
Becoming Money Wise
1. Taylor DeSmith, Leaders of Tomorrow
Money Fundamentals
HM: Stephanie Dippman, Duke's Mixture and Gwendolyn Landry, Tontogany Four Leaf Clovers
Money Moves
1. Ashley Himburg, Golden Key; 2. Alisha Schumaker, Black Swamp Outlaws; 3. Trevor Buehrer, Green Meadows; HM: Lukas Wright, Portage Valley
Teens on the Road to Financial Success
1. Shannon Damschroeder, Tontogany Four Leaf Clovers

Photography
Focus on Photography
1. Jessica Kozlowski, Lucky Charms; 2. Kiley Sabo, Gold Medal; 3. Hannah Stange, Dowling Stitch, Stir & Stock; HM: Zachary Abke, Country Paws; Lindsey Pauff, Haskins Clover Crew; Kiersten Linkey, Klover Kids and Jenny Schaller, Gold Medal
Controlling the Image
1. Nicholas Breen, Buds & Beyond; 2. Claire Seiler, Colorful Clovers
Mastering Photography
1. Jennifer Lang, Dowling Stitch, Stir & Stock; 2. Rebecca Foos, Blue Ribbon Rangers
Photography Master
1. Megan Fisher, Colorful Clovers

Radio Controlled Vehicles
1. Nathan Spencer, Saddles & Surreys

Rope
1. Jillian Hofner, Tontogany Four Leaf Clovers; 2. Jolynn Nissen, Horses R Us; 3. Sarah Carpenter, All Tacked Up

Science & Technology
Rockets Away (#501)
1. David Russell, Blue Ribbon Rangers; 2. Aaron Partin, Tontogany Four Leaf Clovers; 3. Elijah Reynolds, Country Paws
Rockets Away (#503)
1. Bryce Maenle, BG Brigade; 2. Austin Cox, Saddles & Surreys; 3. Elijah Poetzinger, Tontogany Four Leaf Clovers; HM: Joshua Timko, Tontogany Hotwires
Science Fun with Flight
1. Payton Schroyer, Lake Harvesters
Rocketry Master
1. Susan Johnson, Colorful Clovers; 2. Tyler Foos, Blue Ribbon Rangers; 3. Evan Frankfather, 4-Leaf Clover Kids
Robotics 1 - Next Technology
1. Austen Nissen, Saddles & Surreys; 2. Cole Pawlowski, Portage Valley

Scrapbooking
1. Kelsey Burg, Green Meadows; 2. (tie) Jessica Walters, Klover Kids and  Stephanie Hermes, Colorful Clovers; 3. (tie) Brianna Schumaker, Black Swamp Outlaws and Stephanie Low, Black Swamp Outlaws; HM: Casey Farley, Tontogany Four Leaf Clovers; Isabelle Greene, Lake Harvesters; Abby Bateson, Lucky Charms; Katelyn Ziems, Colorful Clovers; Macey Thomas, Tontogany Four Leaf Clovers and Elizabeth Gerken, Colorful Clovers

Self-Determined
Self-Determined, Junior
1. Ellie Griffith, 4-H-I-O; 2. Gwendolyn Landry, Tontogany Four Leaf Clovers; 3. (tie) Annie Miner, Colorful Clovers and Abigail Bozigar, Country Guys & Gals HM: Luke Beach, Haskins Clover Crew; Payton Schroyer, Lake Harvesters; Hannah Sponaugle, Dowling Stitch, Stir & Stock
Self-Determined, Senior
1. Jolynn Irwin, Tontogany Four Leaf Clovers; 2. (tie) Lydia Tressel, Dowling Stitch, Stir  & Stock and  Kodi Mercer, Farmcrafters; 3. (tie) Rachel Wenzinger, Jackson Livestock and Taylor Humphrey, Lead, Feed & Speed; HM: Jesse Griffith, 4-H-I-O; Trever Vaughn, Soaring Eagles

Small Engines
Crank It Up
1. Jacob Brickner, The Woody's; 2. Nathaniel Born, Beaver Creek Boosters
Warm It Up
1. Nathan Spencer, Saddles & Surreys
Tune It Up
1. Eric Hardy, Portage Valley

Theater Arts
Play the Role
1. Jessica Hosley, Duke's Mixture
Become a Puppeteer
1. Jordyn Lenox, Beaver Creek Boosters

Tractor
Antique Tractor
1. Eddie Tolles, BG Brigade
Starting Up
1. Kinsey Kale, Golden Key; 2. Robert Hunker, Perry-Go-Getters; 3. Nathan Harris, 4-Leaf Clover Kids
Moving Out
1. Reid Buchman, Blue Ribbon Rangers; 2. Nick Hummer, The Woody's; 3. Jacob Sheldrick, Blue Ribbon Rangers
Learning More
1. Seth Pullins, Tontogany Four Leaf Clovers; 2. Eric Hardy, Portage Valley

Veterinary Science
From Airedales to Zebras
1. Abby Cox, Saddles & Surreys; 2. Isaac Brewster, Beaver Creek Boosters; 3. Emma Ray, Saddles & Surreys; HM: Daniel Mackay, Dowling Stitch, Stir & Stock; Kamryn Cieply, Rough Riders and Trey Battin, Beaver Creek Boosters
All Systems Go
1. Lauren Nissen, Saddles & Surreys; 2. McKenzie Mercer, Perry-Go-Getters; 3. Alissa Ray, Saddles & Surreys; HM: Allison Arnold, Country Guys & Gals
On the Cutting Edge
1. Maggie Mullen, Horses R Us; 2. Brianna Schumaker, Black Swamp Outlaws; 3. Camille Bratton, Blue Ribbon Rangers; HM: Allison Ortiz, Haskins Clover Crew

Welding
Arcs & Sparks
1. Katelyn Lang, Dowling Stitch, Stir & Stock; 2. Mack Thompson, Beaver Creek Boosters; 3. David Russell, Blue Ribbon Rangers

Woodworking
Measuring Up
1. Austin Greene, Lake Harvesters; 2. Jacob DeSmith, Leaders of Tomorrow; 3. Brian Tussing, Leaders of Tomorrow; HM: Jonathon Bodnar, Champion Drive
Making the Cut
1. Ian Wallace, Tontogany Four Leaf Clovers; 2. Quinn Booth, Blue Ribbon Rangers; 3. Marcus VanVorhis, Livestock Unlimited HM: Daniel Mackay, Dowling Stitch, Stir & Stock,Zach Tussing, Leaders of Tomorrow
Nailing It Together
1. AJ Hotaling, The 4-H Way; 2. Tyler Fry, Livestock Unlimited
Finishing Up
1. Mitchell Beaverson, Golden Key; 2. Michael Rochester, Colorful Clovers
Furniture & Recycling
1. Christopher Brickner, Leaders of Tomorrow

Creative Writing
1. Shannon Weihl, Tontogany Four Leaf Clovers; 2. Sara Avery, Country Guys & Gals; 3. Kevin Martin, Blue Ribbon Rangers; HM: Lydia Archambo, Friends in 4-H
Last Updated on Tuesday, 23 July 2013 11:44
 

Front Page Stories

Lake Twp. raises stink over trash collection
04/16/2014 | DEBBIE ROGERS Sentinel Staff Writer

MILLBURY - A new trash collection company in Lake Township is off to a stinky start.
But representati [ ... ]


N.B. hires full-time EMS chief
04/16/2014 | Sentinel-Tribune Staff
article thumbnail

NORTH BALTIMORE - The village has hired a full-time, interim EMS Chief.
Following a 30- [ ... ]


Other Front Page Articles
Sentinel-Tribune Copyright 2010